1. Stockholm

    28,592

    +0 oggi

    0%
  2. Västra Götaland

    21,475

    +0 oggi

    0%
  3. Skåne

    6,920

    +0 oggi

    0%
  4. Jönköping

    5,811

    +0 oggi

    0%
  5. Uppsala

    4,880

    +0 oggi

    0%
  1. +0 oggi0%

    103,218

    Confermati

  2.   

    29

    In IVA

  3. +0 oggi0%

    5,940

    Deceduti

Regioni

Regione ConfermatiConfermati oggiPer 100KIn HospitalIn IVADecedutiDeceduti oggi
Stockholm28,59201215.46562,4160
Västra Götaland21,475012535368690
Skåne6,9200506.62222820
Jönköping5,81101606.31211830
Uppsala4,88001290.24262450
Östergötland4,5300979.7612940
Gävleborg3,56901244.5411740
Örebro3,54901170.9501720
Västmanland3,38201232601830
Halland2,9140882.261890
Dalarna2,8200981.4901830
Sörmland2,6640901.6402550
Västernorrland2,0080818.4201370
Norrbotten1,9370773.231910
Kronoberg1,8940945.81011090
Jämtland1,51201158.511640
Värmland1,3980496.431750
Västerbotten1,1620429.500310
Kalmar9750398.210640
Blekinge8580536.811180
Gotland3680621.10060
Total103,2180255295,9400

Notizie

Oppositionen: Bra förslag – men kommer för sent

Regeringens nya förslag till pandemilag är efterlängtad men kommer alldeles för sent. Det säger Moderaternas gruppl..

Continua
Aggiornato il Oct 19Omni

Ny lag ska stoppa trängsel i kollektivtrafiken

Regeringen vill införa en tillfällig särskild pandemilag för att begränsa trängseln i kollektivtrafiken, rapporter..

Continua
Aggiornato il Oct 19Omni

Chalmers planerar årlig halloweenfest trots pandemi

Chalmers tekniska högskola i Göteborg planerar att genomföra sin traditionsenliga halloweenfest i november, något sm..

Continua
Aggiornato il Oct 19Omni

Smittskyddsläkare: Kraftig ökning av fall i Skåne

Antalet fall av covid-19 ökar kraftigt i hela Skåne, enligt ett pressmeddelande från Region Skåne. – Det är en my..

Continua
Aggiornato il Oct 19Omni

Covidtestning halveras efter leveransproblem

Flera regioner har den kommande veckan begränsad provtagningskapacitet för covid-19, rapporterar TT. Regioner som påv..

Continua
Aggiornato il Oct 19Omni

Västtrafik uppmanar passagerare att gå i stället

Kollektivtrafikoperatören Västtrafik i Västra Götaland föreslår nu för de passagerare som planerar kortare resor ..

Continua
Aggiornato il Oct 19Omni

Timbuktu lanserar digital plattform för konserter

Artisten Jason ”Timbuktu” Diakité och Fotografiskas grundare Jan Broman har lanserat en digital plattform för att ..

Continua
Aggiornato il Oct 19Omni

Arbetsförmedlingen ändrar prognos: Vi ser en ljusning

Arbetsförmedlingen justerar ner sin prognos för arbetslösheten till 9,6 procent i slutet på första kvartalet 2021, ..

Continua
Aggiornato il Oct 19Omni

Kris för lunchrestauranger när många jobbar hemifrån

Många svenska lunchrestauranger krisar. Hemarbetet under pandemin pekas ut som orsaken, rapporterar Ekot. På ett gener..

Continua
Aggiornato il Oct 19Omni

Rinkebypolisen vill hjälpa kollegorna i Åre i vinter

Polisen i Åre befarar ökat bråk och fylla i fjällstugor när coronarestriktioner gäller på uteställen i vinter, r..

Continua
Aggiornato il Oct 18Omni

Smuggling av hundar har ökat i coronapandemin

Tullen har från mars till september i år upptäckt 139 hundar som smugglats till Sverige, jämfört med 71 stycken und..

Continua
Aggiornato il Oct 18Omni

1 000 i kö på två timmar för populära blandrasen

Många har passat på att skaffa hund under pandemin och när Höök Labradoodles i Skåne annonserade ut de senaste kul..

Continua
Aggiornato il Oct 18Omni

Kommunen om stängda klubben: De bröt mot allt

När kommunens inspektörer kom till nattklubben Fou på Hamngatan i Stockholm i helgen kunde de konstatera att det råd..

Continua
Aggiornato il Oct 18Omni

Svår paradox att förmedla gas och broms samtidigt

Samtidigt som smittan ökar så lättas det på vissa restriktioner. Elisabeth Wall Bennet, kommunikationschef på Folkh..

Continua
Aggiornato il Oct 18Omni

Coronasmittad jobbade sex timmar på sjukhus

En anställd vid Sunderby Sjukhus som hade symtom som kunde tyda på coronasmitta arbetade i flera timmar i väntan på ..

Continua
Aggiornato il Oct 18Omni