1. Stockholm

    30,392

    +544 today

    2%
  2. Västra Götaland

    22,187

    +196 today

    1%
  3. Skåne

    7,831

    +318 today

    4%
  4. Jönköping

    6,046

    +60 today

    1%
  5. Uppsala

    5,296

    +151 today

    3%
  1. +1861 today2%

    109,229

    Confirmed

  2.   

    38

    In IVA

  3. +2 today0%

    5,954

    Deaths

Regions

Region ConfirmedConfirmed todayPer 100KIn HospitalIn IVADeathsDeaths today
Stockholm30,3925441291.97452,4210
Västra Götaland22,1871961294.54968710
Skåne7,831318573.33442830
Jönköping6,046601671.31231830
Uppsala5,2961511400.149102470
Östergötland4,8891041057.4912951
Örebro3,908891289.4601720
Gävleborg3,644311270.7311740
Västmanland3,497231273.9501841
Halland3,0422692161890
Dalarna2,957281029.1901830
Sörmland2,75521932.4202550
Kronoberg2,0871061042.21921110
Norrbotten2,05941821.832910
Västernorrland2,05323836.7301370
Jämtland1,589121217.531640
Värmland1,47523523.741750
Västerbotten1,21726449.900310
Kalmar1,03520422.710640
Blekinge89219558.131180
Gotland3780637.90060
Total109,2291,861294385,9542

News

Tegnell öppnar för mindre julfiranden med nära släkt

..

Read more
Updated Oct 22Omni

Analys: Coronakonflikten är redan så gott som bortblåst

Dagens regeringsbesked om tuffare direktiv för nattklubbar och lättnader vad gäller sittande publik vid kultur- och i..

Read more
Updated Oct 22Omni

Klubblokalens vd: Betyder att nästa säsong är körd

Regeringens besked om att max 50 personer tillåts på nattklubbar hela vägen fram till 31 maj är att betrakta som en ..

Read more
Updated Oct 22Omni

Nytt förslag om max åtta personer i samma sällskap

Folkhälsomyndigheten föreslår förändringar kring vilka regler som ska gälla för att undvika trängsel på serveri..

Read more
Updated Oct 22Omni

Nya restriktioner: Hårdare regler för nattklubbar – publiktaket höjs till 300

Regeringen presenterade i dag nya direktiv med anledning av coronasmittan. Dels skärps reglerna för nattklubbar där ..

Read more
Updated Oct 22Omni

”Inga nya coronaråd nu – börjat vända i Uppsala”

Just nu planerar inte Folkhälsomyndigheten några nya lokala restriktioner. På dagens pressträff konstaterade statsep..

Read more
Updated Oct 22Omni

Tegnell: ”Kommer ha en ny rekordvecka globalt”

Ett nytt dödsfall med covid-19 har registrerats i Sverige senaste dygnet enligt Folkhälsomyndighetens senaste uppdater..

Read more
Updated Oct 22Omni

Tillfälliga inreseförbudet till Sverige förlängs

Det tillfälliga inreseförbudet till Sverige från länder utanför EU förlängs ytterligare. Förbudet gäller nu fra..

Read more
Updated Oct 22Omni

FHM: Råden till 70-plussare kan ha räddat 1 300 liv

De hårda coronarestriktionerna mot äldre har räddat upp till 1 312 människors liv. Den slutsatsen gör Folkhälsomy..

Read more
Updated Oct 22Omni

Rapport: Sämre psykisk hälsa hos äldre under pandemin

Coronarestriktionerna har lett till sämre psykisk hälsa hos personer över 70 år. Det konstaterar Folkhälsomyndighet..

Read more
Updated Oct 22Omni

Platserna nästan slut till höstens högskoleprov

På söndag hålls höstens omdiskuterade högskoleprov, skriver TT. Närmare 27 000 har anmält sig. Omkring tusen pla..

Read more
Updated Oct 22Omni

”Nu blev 70-plussarna en del av vanliga samhället”

Pensionärernas riksorganisation, PRO, gläds åt dagens besked om att äldre och riskgrupper nu omfattas av samma coron..

Read more
Updated Oct 22Omni

Ministern manar: ”Vardagen kan inte vara som förut”

Samtidigt som restriktionerna för äldre och riskgrupper nu lättas uppmanar socialminister Lena Hallengren (S) till fo..

Read more
Updated Oct 22Omni

Lättade restriktioner för äldre och riskgrupper

Äldre och personer i riskgrupper ska omfattas av samma restriktioner som resten av befolkningen, meddelar socialministe..

Read more
Updated Oct 22Omni

Universitetet stänger inte ner – trots lokala reglerna

På Uppsala universitet fortsätter en del av undervisningen på plats – trots den ökade smittspridningen som lett ti..

Read more
Updated Oct 22Omni